En pahalı uçaklar
Mart 17, 2017
yazar soner
Paylaş

Hepimiz uçaklara bir hayranlık gösteririz binsekte binmesekte onlara hep bir merağımız olur, işte en pahalı olan sadece sayılı sayıda üretilen uçakları sizler için listeledik. Savaştan günlük hayatta kullanılan uçaklara kadar tüm uçaklar listemizde mevcut 🙂 .

1)V-22 Osprey

pahalı uçaklar

Görüntüsü hem savaş hemde şirketlerin görüntüsü gibi duruyor ama tamı tamına 30 kişi kaldırabiliyor 2007’de ırak savaşında kullanılmış, fiyatına gelirsek 🙂 tamı tamına 120 milyon dolar.

2)İLYUŞİN IL-96-300

pahalı uçaklar

Vladimir Putin’in seyahetlerini gerçekleştirdiği uçak(Putin rusyanın başkanı) bu uçağa sahip olmak istiyorsanı tamı tamına 50 milyon dolar harcamalısnız 262 koltuklu bulunan bu uçak en iyi navigasyon uydu bağlantısını sağlıyor 65 ton yakıt’ı taşıyabiliyor.

3)Airbus A380 Custom

pahalı uçaklar

Kişisel olarak kullanılan bu uçak sadece 1 kişide mevcut Arabistan Prensi El-Velid bin Talal’a ait içinde bir çok yeri bulunuyor arabistan prensinin şahinleri, sağlıklı yaşan odaları, toplantı odası, çalışma odası gibi bir çok özelliği mevcut. Dünyanın en büyük kişisel uçağı olma ünvanınada sahip fiyatına gelirsek tamı tamına 500 milyon dolar.

4)F-22 Raptor

pahalı uçaklar savaş uçağı

En pahalı savaş uçaklarından birisi fazla maddiad harcandığından dolayı 2012’den sonra üretimi durdurulmuş yani 350 milydon dolar’a üretildiği için fazla üretilmemiş zaten.

5)BOEING 787-8 DREAMLINER

en pahalı uçak

Listemizin en pahalı uçağı tamı tamına 600 milyon dolar(türkiyenin en zengin adamı bile tüm serveti ile sadece 2 tane alabilir.) Tabi bu uçağıda bir başkan kullanıyor, meksikanın başkanı olan Pena Niet kullanıyor tamı tamına 1000 mil hıza ulaşabiliyor.

Bonus:

Bu kadar uçak ekledik, en pahalı helikopteri eklemez isek çok ayıp olur işte en pahalı helikopterlerden biri olan Sikorsky S-92 VIP:

en pahalı helikotper en pahalı uçak

Bu helikopterin üretiliş amacı uçakların giremediği yerlere girmesi 19 yolcu kapasitesi bulunuyor, 306 km hıza ulaşabilen bu helikopter tek pilot ile uçurulamıyor 2 pilotun kullandığı bu helikopterin fiyatı 20milyon dolar.