Günümüzde neredeyse hepimiz telefon kullanıyoruz buna bağlı olarak telefondaki işletim sistemlerinin kullaanımıda git gide artıyor android en çok kullanılan işletim sistemlerinden birisi, kendi içerisinde bulundurduğu google play storeden rahatlıkla uygulama indirilebiliyor.

Android uygulama geleşitirenlerin %90’ından fazlası ücretsiz uygulama sunuyor tabikide para kazanmak için bazı reklamlar koymasıda gerekiyor, uygulama geliştirirken neredeyse her geliştirici reklam kitini kullanıyor.

Bir kaç gün içinde yazılım güvenliğiyle ilgilenen kişiler tarafından “lgexin” adlı uygulama geliştirme kitinin içinde casus kodlar yer alıyordu buda sizlerin izlenmesini sağlıyor, “lgexin” adlı kitin çine bağlı bir firma olduğu biliniyor.

lgexin casus

“lgexin” uygulama kiti bir çok uygulama içerisinde kullanılıyor bu uygulamaların içerisinde 100 milyonu geçmiş oyunlar, 5 milyondan fazla indirilmiş fotoğraf uygulamaları, 1 milyondan fazla indirilmiş radyo vb müzik dinleme uygulamaları ve bir çok spor gezi ile ilgili uygulama olmak üzere tamı tamına 500 uygulamada “lgexin” kiti var.

Bu uygulamalar daha google play storedemi?

Casus kod anlaşıldığından beri “lgexin” kitini içeren uygulamalar google play storeden kaldırıldı ancak halen telefonunuzda virüs olabilir.

Nasıl korunurum?

İlk olarak google play store’yi güncelleyerek son sürüme getirmelisiniz çünkü son sürümüyle birlikte “Google Play Protect” de yükleniyor ve yüklü olan uygulamaları sürekli olarak tarıyor.

Tahminlere göre birçok kişi bu virüse maruz kaldı, çünkü indirilme sayısı çok fazla olan uygulamalarda bile bu kit var ne kadar önlem alınsada büyük bir tehditin içinde olabiliriz.

Etiketler:,,, 119 views Okunma 23 Ağu 2017

Yazar Hakkında

Anonimsoner tugan {yazar soner}info@bilgisayaruzmanim.com

1993 doğumluyum 2 yıldır profesyonel olarak makale editörlüğü yapmaktayım şuan güncel olarak bilgisayaruzmanim.com'da çalışmaktayım.

Yorumlar


Sen de Yorumla!