Tubitakın yapacağı yarışmada tunceliyi temsil edecek olan araç munzur az tüketim ile çok yol almayı hedefliyor.

27 Ağustosta Tubitak tarafından kocaelinde gerçekleştirilecek olan yarışmadan önce munzur tam 130km’yi 1tl 43 kuruş ile yaptı

Üniversitenin yaptığı açıklamada bu yarışmaya katılmanın asıl sebepleri yenilenebilir enerji kaynaklarını konusunda ayrıcalık yaratmak.

Araç tasarım olarak genellikle turkuaz, beyaz ve altın renkleri kullanılmış, 280 santimetre uzunluğunda, 146 santimetre genişliğinde ve 137 santim yüksekliğindeki aracımız 2 kişilik.  1kw gücündeki motor 17 amper akımı ile çalışıyor. Aküsünü 3-4 saat içinde doldurup 130 km rahatlıkla yapabiliyorsunuz.

elektirikli araba munzur

Özgür Önaç(Üniversitede 4.sınıf öğrencisi) yaptığı açıklamada başarının ekip ruhundan geçtiğini dile getirdi, bu kadar iyi sonuçları almayı beklemediklerini ve bu projeyi gerçekleştirmek için uzun bir çalışmanın gerçekleştiğinide söyledi gerektiği zamanlarda az uyku uyuyan bilim adamlarımız gerektiğinde ise atöylede uyudu.

Bu tür projeler türkiyede seri üretime geçmsede git gide bu tür projelerin yapılması artıyor, her geçen gün daha başarılı adımlar atılıyor buda iyiye işaret yani artık kendi üretimimiz araçlara binebiliriz demek. Elektiriğin güneş enerjisiyle üretilmeside ayrı bir güzellik bu sayede yenilenebilir enerji kaynaklarıyla araçlarımızı şarj edeceğiz.

Etiketler:,, 69 views Okunma 21 Ağu 2017

Yazar Hakkında

Anonimsoner tugan {yazar soner}info@bilgisayaruzmanim.com

1993 doğumluyum 2 yıldır profesyonel olarak makale editörlüğü yapmaktayım şuan güncel olarak bilgisayaruzmanim.com'da çalışmaktayım.

Yorumlar


Sen de Yorumla!